Skip to content

256 Jackson StEnglewood, NJ 07631

Industrial

Last Sale Price
$202,375
Last Sale Date
Nov 18, 2014

Property Information

Block2506
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW4-D3
Description1S-CB-IND
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage1,532
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$528,000
94%
Improvement Value:$32,600
6%
Total Assessment$560,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,227+3.1%
2024$16,706+3.1%
2023$16,201+2.7%
2022$15,781+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$202,375
DeedBook 1799, Page 1696