Skip to content

81-83 Tracey PlEnglewood, NJ 07631

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2018

Property Information

Block2701
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class29
Description2S-S
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage1,545
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$512,600
75%
Improvement Value:$170,900
25%
Total Assessment$683,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,754+3.2%
2024$20,118+3.2%
2023$19,503+2.7%
2022$18,991+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft9DeedBook 7676, Page 351Recorded2/24/1994

Property Built

Built

Year Built: 1913