Skip to content

183 Lyman PlEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2017

Property Information

Block2702
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage1,715
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,800
86%
Improvement Value:$69,000
14%
Total Assessment$492,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,144+3.1%
2024$14,685+3.1%
2023$14,242+2.7%
2022$13,872+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953