Skip to content

22 Lexington CtEnglewood, NJ 07631

Built 2004

Last Sale Price
$1,650,000
Last Sale Date
Oct 27, 2023

Property Information

Block2702
Lot2
QualifierC0008
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2S-VL-BG
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage3,226
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$840,000
86%
Improvement Value:$139,100
14%
Total Assessment$979,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,088+3.1%
2024$29,177
Property History

Property Sale

Sale
$1,650,000

From:

To:

Sq Ft3,226DeedBook 5127, Page 1276Recorded11/17/2023

Property Built

Built

Year Built: 2004