Skip to content

90 Tracey PlEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 1996

Property Information

Block2703
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page060U

Building Details

Building ClassW2-D1
Description2S-B&1S-F-APTS
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage---
Acreage3.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,660,000
59%
Improvement Value:$2,540,000
41%
Total Assessment$6,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$190,526+3.1%
2024$184,760+3.1%
2023$179,180+2.7%
2022$174,530+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000