Skip to content

28 E Sheffield AveEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Apartment

Last Sale Price
$4,100,000
Last Sale Date
Jun 30, 1999

Property Information

Block3009
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page060U

Building Details

Building ClassW2-D3
Description2S-B-APTS
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage---
Acreage2.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,300,000
70%
Improvement Value:$1,413,700
30%
Total Assessment$4,713,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$144,852+3.1%
2024$140,468+3.1%
2023$136,226+2.7%
2022$132,691+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$4,100,000

From:

To:

DeedBook 8186, Page 564NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/16/1999