Skip to content

4 Howard PlEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block2705
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-UG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,480
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
53%
Improvement Value:$177,400
47%
Total Assessment$377,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,598+3.1%
2024$11,247+3.1%
2023$10,907+2.7%
2022$10,624+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928