Skip to content

156 Dwight PlEnglewood, NJ 07631

Built 1907

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Aug 8, 1996

Property Information

Block2707
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2S-F-AG
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage4,321
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$561,600
55%
Improvement Value:$458,400
45%
Total Assessment$1,020,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,345+3.1%
2024$30,396+3.1%
2023$29,478+2.7%
2022$28,713+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

DeedBook 7904, Page 524Recorded8/22/1996

Property Built

Built

Year Built: 1907