Skip to content

77 Chestnut StEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 16, 1999

Property Information

Block1104
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage4,445
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$515,600
55%
Improvement Value:$421,700
45%
Total Assessment$937,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,803+3.1%
2024$27,932+3.1%
2023$27,088+2.7%
2022$26,385+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft4,445DeedBook 8211, Page 80NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/27/1999

Property Built

Built

Year Built: 1906