Skip to content

60 Franklin StEnglewood, NJ 07631

Built 1907

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Jan 24, 2022

Property Information

Block2707
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,596
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$429,200
69%
Improvement Value:$190,500
31%
Total Assessment$619,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,043+3.1%
2024$18,467+3.1%
2023$17,909+2.7%
2022$17,445+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

Sq Ft2,596DeedBook 4599, Page 810Recorded2/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1907