Skip to content

79 Dana PlEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Jul 17, 2016

Property Information

Block3101
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage2,550
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,600
58%
Improvement Value:$249,900
42%
Total Assessment$592,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,208+3.1%
2024$17,657+3.1%
2023$17,123+2.7%
2022$16,679+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft2,550DeedBook 2350, Page 2176Recorded8/22/2016

Property Sale

Sale
$282,500

From:

To:

DeedBook 8055, Page 891Recorded4/3/1998

Property Built

Built

Year Built: 1906