Skip to content

164 Maple StEnglewood, NJ 07631

Built 1913

Last Sale Price
$2,975,000
Last Sale Date
Apr 3, 2019

Property Information

Block2708
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class21
Description2.5S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage6,643
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$849,600
38%
Improvement Value:$1,375,400
62%
Total Assessment$2,225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$68,374+3.1%
2024$66,305+3.1%
2023$64,303+2.7%
2022$62,634+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$2,975,000

From:

To:

Sq Ft6,643DeedBook 3227, Page 624Recorded4/24/2019

Property Sale

Sale
$1,450,000

From:

To:

DeedBook 7980, Page 819Recorded6/25/1997

Property Built

Built

Year Built: 1913