Skip to content

186 Maple StEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Apr 3, 2000

Property Information

Block2708
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description1.5&2S-AL-BG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage2,658
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$491,400
62%
Improvement Value:$307,600
38%
Total Assessment$799,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,553+3.1%
2024$23,810+3.1%
2023$23,091+2.7%
2022$22,492+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,658DeedBook 8265, Page 341NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/14/2000

Property Built

Built

Year Built: 1948