Skip to content

251 S Dean StEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 22, 2022

Property Information

Block2802
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-UG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,746
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,800
64%
Improvement Value:$77,000
36%
Total Assessment$216,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,662+3.1%
2024$6,461+3.1%
2023$6,266+2.7%
2022$6,103+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1933