Skip to content

240 Grand AveEnglewood, NJ 07631

Commercial

Last Sale Price
$427,034
Last Sale Date
Dec 10, 2007

Property Information

Block2802
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building ClassW2-D2
Description2S-F
Dwellings1
ZoningRM-B
Sq Footage2,130
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,800
44%
Improvement Value:$375,200
56%
Total Assessment$670,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,589+3.1%
2024$19,966+3.1%
2023$19,363+2.7%
2022$18,861+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$427,034

From:

To:

Sq Ft2,130DeedBook 9465, Page 398Recorded12/18/2007

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,130DeedBook 9009, Page 169Recorded2/2/2006