Skip to content

94 E Linden AveEnglewood, NJ 07631

Built 1907

Last Sale Price
$879,000
Last Sale Date
Jun 23, 1994

Property Information

Block2803
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class20
Description2.5S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage5,450
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$637,500
47%
Improvement Value:$720,600
53%
Total Assessment$1,358,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,734+3.1%
2024$40,471+3.1%
2023$39,249+2.7%
2022$38,231+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$879,000

From:

To:

DeedBook 7708, Page 20Recorded6/28/1994

Property Built

Built

Year Built: 1907