Skip to content

76 E Linden AveEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2023

Property Information

Block2803
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2.5S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage4,876
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$517,300
55%
Improvement Value:$415,300
45%
Total Assessment$932,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,659+3.1%
2024$27,791+3.1%
2023$26,952+2.7%
2022$26,253+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft5,520DeedBook 8605, Page 249Recorded8/15/2003

Property Built

Built

Year Built: 1908