Skip to content

216 S Dwight PlEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2011

Property Information

Block2803
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2S-S&F
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage4,010
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
53%
Improvement Value:$440,200
47%
Total Assessment$940,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,892+3.1%
2024$28,018+3.1%
2023$27,172+2.7%
2022$26,467+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1906