Skip to content

408 Cumberland StEnglewood, NJ 07631

Built 1958

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 11, 1997

Property Information

Block3703
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1S-B&F-BG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage3,147
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,500
60%
Improvement Value:$272,200
40%
Total Assessment$680,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,918+3.1%
2024$20,285+3.1%
2023$19,672+2.7%
2022$19,162+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 7986, Page 715Recorded7/15/1997

Property Built

Built

Year Built: 1958