Skip to content

34 E Forest AveEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block2902
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,400
56%
Improvement Value:$95,800
44%
Total Assessment$218,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,705+3.1%
2024$6,502+3.1%
2023$6,306+2.7%
2022$6,142+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1933