Skip to content

30 E Forest AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
May 22, 2014

Property Information

Block2902
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class29
Description2S-F-UG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage672
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,400
47%
Improvement Value:$137,600
53%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,990+3.1%
2024$7,748+3.1%
2023$7,514+2.7%
2022$7,319+0.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 1686, Page 122Recorded6/11/2014

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 469, Page 2333NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded7/8/2010

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 8522, Page 942Recorded10/30/2002

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 8419, Page 625Recorded11/15/2001

Property Built

Built

Year Built: 1923