Skip to content

42 E Forest AveEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 18, 2004

Property Information

Block2902
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,240
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,400
66%
Improvement Value:$64,400
34%
Total Assessment$186,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,740+3.1%
2024$5,567+3.1%
2023$5,399+2.7%
2022$5,258+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 8746, Page 148Recorded11/15/2004

Property Built

Built

Year Built: 1933