Skip to content

300 Grand Ave., Unit #1Englewood, NJ 07631

Commercial

Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Mar 22, 2022

Property Information

Block2905
Lot3
QualifierC001
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$878,700
68%
Improvement Value:$411,500
32%
Total Assessment$1,290,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,648+3.1%
2024$38,448+3.1%
2023$37,287+2.7%
2022$36,319+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,750,000

From:

To:

DeedBook 4651, Page 1565Recorded4/13/2022