Skip to content

326 Grand AveEnglewood, NJ 07631

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2024

Property Information

Block2905
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page002U

Building Details

Building ClassW2-D2
Description1&2S-B&F-COM-UG
Dwellings---
ZoningRM-B
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,500
61%
Improvement Value:$166,900
39%
Total Assessment$431,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,257+3.1%
2024$12,856+3.1%
2023$12,467+2.7%
2022$12,144+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 7756, Page 86NU CodeFamily (1)Recorded12/21/1994