Skip to content

300 Grand Ave., Unit #2Englewood, NJ 07631

Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block2905
Lot3
QualifierC002
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,200
59%
Improvement Value:$189,900
41%
Total Assessment$463,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,231+3.1%
2024$13,800+3.1%
2023$13,384+2.7%
2022$13,036+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0