Skip to content

324 Audubon RdEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$742,500
Last Sale Date
Dec 9, 2021

Property Information

Block2906
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-B&ST-BG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,685
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,900
77%
Improvement Value:$121,600
23%
Total Assessment$535,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,456+3.1%
2024$15,958+5.6%
2023$15,109+2.7%
2022$14,717+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$742,500

From:

To:

Sq Ft1,685DeedBook 4541, Page 1187NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/19/2022

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft1,685DeedBook 477, Page 1856NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/16/2010

Property Built

Built

Year Built: 1948