Skip to content

330 Audubon RdEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block2906
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1.5S-B-AG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,835
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,900
83%
Improvement Value:$82,700
17%
Total Assessment$496,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,261+3.1%
2024$14,799+3.1%
2023$14,352+2.7%
2022$13,979+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948