Skip to content

331 Starling RdEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Sep 11, 2013

Property Information

Block2906
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-B&AL-BG-AG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,084
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,000
49%
Improvement Value:$433,000
51%
Total Assessment$849,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,090+33.4%
2024$19,564+15.4%
2023$16,956+2.7%
2022$16,516+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft2,084DeedBook 1524, Page 2389Recorded9/24/2013

Property Built

Built

Year Built: 1953