Skip to content

317 Robin RdEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2020

Property Information

Block2908
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1.5S-B&ST-BG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage3,092
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,500
60%
Improvement Value:$268,500
40%
Total Assessment$665,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,435+3.1%
2024$19,817+3.1%
2023$19,219+2.7%
2022$18,720+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,840DeedBook 8340, Page 691Recorded1/16/2001

Property Built

Built

Year Built: 1928