Skip to content

168 Rockwood PlEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2021

Property Information

Block3006
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,626
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,200
60%
Improvement Value:$136,900
40%
Total Assessment$342,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,513+3.1%
2024$10,195+3.1%
2023$9,887+2.7%
2022$9,630+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1933