Skip to content

241 S Dean StEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2020

Property Information

Block2802
Lot28
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-UG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,648
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,200
61%
Improvement Value:$76,500
39%
Total Assessment$194,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,983+3.1%
2024$5,802+3.1%
2023$5,627+2.7%
2022$5,481+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 7841, Page 840Recorded12/12/1995

Property Built

Built

Year Built: 1933