Skip to content

155 Phelps AveEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 27, 2013

Property Information

Block3006
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,340
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,500
83%
Improvement Value:$55,500
17%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,834+3.1%
2024$9,536+3.1%
2023$9,248+2.7%
2022$9,008+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,340DeedBook 1536, Page 1479Recorded10/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 1918