Skip to content

131 E Sheffield AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block3008
Lot30
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,292
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
67%
Improvement Value:$97,500
33%
Total Assessment$295,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,081+3.1%
2024$8,806+3.1%
2023$8,540+2.7%
2022$8,318+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,292DeedBook 8806, Page 895Recorded5/3/2005

Property Built

Built

Year Built: 1928