Skip to content

168 Phelps AveEnglewood, NJ 07631

Built 1913

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Oct 25, 2002

Property Information

Block3007
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class18
Description3S-F
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,752
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,000
39%
Improvement Value:$323,800
61%
Total Assessment$530,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,311+3.1%
2024$15,818+3.1%
2023$15,340+2.7%
2022$14,942+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 8528, Page 629Recorded11/22/2002

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 8475, Page 100Recorded6/5/2002

Property Sale

Sale
$156,000

From:

To:

DeedBook 7855, Page 311Recorded2/21/1996

Property Built

Built

Year Built: 1913