Skip to content

171 Morse PlEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2019

Property Information

Block601
Lot33
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class29
Description3S-S/M
Dwellings4
ZoningR-E
Sq Footage2,125
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
29%
Improvement Value:$215,600
71%
Total Assessment$304,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,342+3.1%
2024$9,059+3.1%
2023$8,786+2.7%
2022$8,558+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,125DeedBook 2993, Page 2338Recorded7/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1908