Skip to content

494 Broad AveEnglewood, NJ 07631

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2014

Property Information

Block3007
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-BG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,216
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,400
60%
Improvement Value:$108,900
40%
Total Assessment$272,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,368+3.1%
2024$8,115+3.1%
2023$7,869+2.7%
2022$7,665+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957