Skip to content

413 Broad AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2005

Property Information

Block3401
Lot49
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,228
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,800
46%
Improvement Value:$221,500
54%
Total Assessment$410,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,609+49.7%
2024$8,424+3.1%
2023$8,170+2.7%
2022$7,958+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

DeedBook 762, Page 771Recorded1/23/1995

Property Built

Built

Year Built: 1928