Skip to content

147 Lake StEnglewood, NJ 07631

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2012

Property Information

Block3007
Lot34
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,152
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
69%
Improvement Value:$87,600
31%
Total Assessment$285,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,776+3.1%
2024$8,511+3.1%
2023$8,254+2.7%
2022$8,040+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 8020, Page 633Recorded11/13/1997

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 7868, Page 967Recorded4/11/1996

Property Built

Built

Year Built: 1938