Skip to content

291 Genesee AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2016

Property Information

Block2109
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,130
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
78%
Improvement Value:$37,300
22%
Total Assessment$168,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,172+3.1%
2024$5,015+3.1%
2023$4,864+2.7%
2022$4,738+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923