Skip to content

148 Lake StEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2011

Property Information

Block3008
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,750
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
61%
Improvement Value:$128,000
39%
Total Assessment$326,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,018+3.1%
2024$9,715+3.1%
2023$9,421+2.7%
2022$9,177+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928