Skip to content

116 Lake StEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Jun 18, 2024

Property Information

Block3008
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage2,288
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
42%
Improvement Value:$270,800
58%
Total Assessment$468,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,933+3.2%
2024$12,534+3.2%
2023$12,148+2.7%
2022$11,826+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$755,000

From:

To:

Sq Ft2,288DeedBook 5267, Page 52NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/24/2024

Property Built

Built

Year Built: 1928