Skip to content

152 Lake StEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2005

Property Information

Block3008
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,656
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
63%
Improvement Value:$118,200
37%
Total Assessment$316,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,717+3.1%
2024$9,423+3.1%
2023$9,138+2.7%
2022$8,901+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923