Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
41 Brookside AveEnglewood, NJ 07631
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 30, 2021
Property Information
Block3009
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM
Building Details
Building ClassW2-D3
Description---
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.26
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$153,700
95%
Improvement Value:$8,500
5%
Total Assessment$162,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $4,984 | +3.1% |
| 2024 | $4,834 | +3.1% |
| 2023 | $4,688 | +2.7% |
| 2022 | $4,566 | +0.9% |
Property History
No events match the selected filters.