Skip to content

568 Grand AveEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Oct 29, 2018

Property Information

Block3009
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW2-D3
Description1S-AL-COM
Dwellings1
ZoningSBD
Sq Footage3,760
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,800
98%
Improvement Value:$6,200
2%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,292-9.3%
2024$13,559+3.1%
2023$13,150+2.7%
2022$12,808-25.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

DeedBook 3103, Page 2077Recorded11/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 2000