Skip to content

19 Belmont StEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block302
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description11/2SFRDWG3CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,248
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
57%
Improvement Value:$103,700
43%
Total Assessment$241,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,412+3.1%
2024$7,188+3.1%
2023$6,971+2.7%
2022$6,790+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928