Skip to content

112 Reis AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Feb 24, 2017

Property Information

Block303
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,800
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,000
62%
Improvement Value:$120,800
38%
Total Assessment$317,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,766+3.1%
2024$9,470+3.1%
2023$9,184+2.7%
2022$8,946+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 2557, Page 1364Recorded3/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1928