Skip to content

115 Reis AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 2, 2019

Property Information

Block309
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,817
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
49%
Improvement Value:$142,600
51%
Total Assessment$279,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,592+3.1%
2024$8,332+6.1%
2023$7,852+2.7%
2022$7,648+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,817DeedBook 3333, Page 1951NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 1928