Skip to content

288 Howell RdEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$494,503
Last Sale Date
Dec 2, 2025

Property Information

Block304
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-AG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,150
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
60%
Improvement Value:$86,300
40%
Total Assessment$216,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,647+3.1%
2024$6,446+3.1%
2023$6,251+2.7%
2022$6,089+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$494,503
Sq Ft1,150DeedBook 5671, Page 664Recorded12/9/2025

Property Built

Built

Year Built: 1953