Skip to content

331 Liberty RdEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 27, 2007

Property Information

Block304
Lot37
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description11/2S-VL
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,302
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
51%
Improvement Value:$126,200
49%
Total Assessment$257,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,904+3.1%
2024$7,665+3.1%
2023$7,433+2.7%
2022$7,240+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,302DeedBook 9264, Page 319Recorded3/5/2007

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 9017, Page 441Recorded2/16/2006

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 8193, Page 248Recorded8/3/1999

Property Built

Built

Year Built: 1953