Skip to content

355 Liberty RdEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Owner
---
Last Sale Price
$842,000
Last Sale Date
Jun 16, 2025

Property Information

Block304
Lot41
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,995
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,200
35%
Improvement Value:$254,000
65%
Total Assessment$393,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,083+3.1%
2024$11,717+3.1%
2023$11,363+2.7%
2022$11,069+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$842,000
Sq Ft1,995DeedBook 5538, Page 686Recorded7/1/2025

Property Sale

Sale
$379,000

From:

To:

Sq Ft1,995DeedBook 2073, Page 2478Recorded10/13/2015

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,995DeedBook 1311, Page 1738NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/12/2013

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,129DeedBook 8684, Page 975Recorded5/25/2004

Property Built

Built

Year Built: 1943